,,Cudze chwalicie swego nie znacie’’

Wycieczka do Starachowic

Dnia 4 października 2011r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się do stolicy naszego powiatu na zajęcia terenowe pod hasłem ,,Atrakcje  Starachowic". Towarzyszyła nam sprzyjająca wędrówkom aura ,,złotej polskiej  jesieni ‘’.

Dzień ciekawie rozpoczęliśmy w gościnnych progach Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach.

Muzeum Przyrody i Techniki zostało powołane do życia 1 stycznia 2001 roku decyzją Rady Powiatu Starachowickiego. Jest zatem pierwszym muzeum powstałym w XXI wieku w Polsce. Placówka obejmuje obszar 8 hektarów, na którym zlokalizowane są obiekty dwóch  zakładów wielkopiecowych.

Uczestniczyliśmy w V Świętokrzyskich  Dniach  Muzeów.

W towarzystwie przewodnika - przemiłej pani  Anny Kozieł przemierzaliśmy ścieżki dawnej huty. Przyroda w Muzeum sąsiaduje z techniką nie tylko w nazwie. Teren dawnych składnic rudy żelaza porasta dzisiaj roślinność. Podczas warsztatów ,,Duchy i zjawy w dawnej hucie’’ poznaliśmy ciekawostki regionu i legendy świętokrzyskie

Finałem zajęć  były grupowe dzieła sztuki, malowane na żeliwnych płytach, tzw. placu centralnym stuletniej huty i  pamiątkowa sesja Foto.

Kolejnym punktem na naszej mapie atrakcji była Sala Zabaw "Bajkolandia" powstała w 2010 roku w Starachowicach. W tym bajecznie kolorowym obiekcie zapomnieliśmy o nudzie i smutkach. Skakanie na trampolinie, wspinanie się po pionowej ściance, zjazd  tubą czy przejażdżka wozem to świetna zabawa i niezapomniane wrażenia.

Atrakcją Starachowic jest także bez wątpienia nowy obiekt pływalni. Dzieci spełniły tu swoje marzenia i aktywnie korzystały z wszystkich rekreacyjnych dobrodziejstw.   Amatorzy  wodnych szaleństw cieszyli się  50-metrową zjeżdżalnią wodną. Wielbiciele SPA odwiedzali baseny jaccuzi i basen rekreacyjny. A w nim m.in. efekt rwącej rzeki, gejzer powietrzny, ławkę z masażem powietrznym czy tryskacze wodne.

Uczestnicy wycieczki trochę zmęczeni ale uśmiechnięci, cali i zdrowi wrócili do domów. Pozostały miłe wspomnienia i niezapomniane przeżycia. Poznaliśmy i pokochaliśmy nasz region jeszcze bardziej.

,,Cudze chwalicie swego nie znacie’’ - starajmy się poznawać i chwalić to co nam najbliższe. Dzień w  regionie zorganizowali Mariusz Gralec i Jagoda Rafalska- Kawalec.