Pamiętamy o bohaterach sprzed lat

Pieszy rajd na mogiłę powstańców z 1863 roku

29.09.2011 uczniowie klas IV-VI wybrali się na pieszy rajd na mogiłę powstańców z 1863 roku do Kierza Niedźwiedziego.

Trasa  wiodła przez Jagodne, Zbijów i Kierz Niedźwiedzi oraz okoliczne lasy. Podczas rajdu uczniowie obserwowali piękno zmieniającej się przyrody. Była to również niezwykła lekcja historii dla uczestników rajdu.  Po wyczerpującym marszu dotarliśmy do leśnictwa Kierz Niedźwiedzi. Na terenie leśnictwa  znajduje się mogiła z krzyżem i płaskorzeźbą orła w koronie z napisem: „1863. Wiernym synom Polski poległym w walce o wolność Ojczyzny. Powstańcom". Jak głosi historia po nieudanym napadzie na Szydłowiec w nocy z 22/23 stycznia 1863 roku grupa powstańców zmierzających w kierunku Wąchocka pochowała tutaj powstańców. W 2005 roku została przeprowadzona renowacja mogiły.
Mimo zmęczenia wszyscy uczestnicy rajdu byli bardzo zadowoleni i obiecali powrócić tam za rok.
Opiekunami grupy byli nauczyciele: Mariusz Gralec i Joanna Serafin.