Etnolog 2011

Kochajmy swoje korzenie!

Folklor i sztuka ludowa są wciąż żywe. Dzieci ze SP z OI w Jagodnem nie trzeba o tym przekonywać. Uczniowie z Koła  Artystycznego   od lat poznają i promują kulturę  regionu świętokrzyskiego. W tym roku po raz trzeci grupa młodych etnologów z Jagodnego uczestniczyła w zjeździe regionów z różnych stron Polski w Warszawie.

Spotkanie nazywane EtnoShow zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w ramach projektu EtnoLog - zaloguj się na ludowo. Prezentacje  regionów  odbyły się  29 listopada 2011r. w PME. Listopadowy dzień został rozświetlony kolorami etno, smakami,  śpiewem, muzyką , radością ludzi,  którzy pasjonują się folklorem i  kochają to co robią.

Nasza szkoła była jedyną reprezentacją ze świętokrzyskiego. Wyjazd do Warszawy został sfinalizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego WŚ w Kielcach oraz pomocy Rodziców toteż i tym  razem, pomimo trudności mogliśmy skorzystać z zaproszenia.

Stoiska zorganizowane przez gości  były  zachwycające.  Można było na nich znaleźć regionalne potrawy,  eksponaty ze szkolnych izb  pamięci, wiele ciekawych materiałów promocyjnych, osobliwości regionów oraz stroje ludowe. Odbyły się też oficjalne występy grup.

Zaprezentowali się młodzi pasjonaci folkloru w różnych formach artystycznych. Było na co popatrzeć.

W trakcie imprezy,  stoiska zwiedzali szacowni eksperci

Na koniec nie zabrakło również wspólnej zabawy. Organizatorzy przygotowali warsztaty dekorowania bożonarodzeniowych pierników. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Po imprezie Państwowe  Muzeum Etnograficzne zorganizowało dla dzieci zwiedzanie.

Wizyta w stolicy była również okazją do poznawania uroków tego miasta. Uczestnicy  podziwiali  warszawskie Łazienki w jesiennej krasie i zachwycali się skaczącymi wiewiórkami. Urządziliśmy zabawy i gry w Starej Kordegardzie, dziewczęta dały koncert na prawdziwym fortepianie, kto wie , może grywał na nim sam Chopin. Niezapomniane wrażenia przyniosła wizyta w Muzeum Geologicznym, to wyjątkowo ciekawy i  nowoczesny obiekt. Wśród zbiorów jest wiele eksponatów z Ziemi Świętokrzyskiej.

Takie doświadczenia są bardzo ważne dla naszych uczniów. Uczą otwartości, nawiązywania kontaktów, obycia w grupie, nabierają pewności siebie, a atrakcyjne i polisensoryczne  poznawanie polskiej kultury ludowej czyni ich świadomymi obywatelami Europy.

Nie lubisz nudy? Odwiedź MPR w Jagodnem!

Zapraszamy również na str. http://muzeumpr.blogspot.com/